FORBES dergisi; “Her Tasarımı İlk”

Ağustos 10, 2020 Posted by: Category: Haber No comments

Ankara Ostim’deki Uzay Çağı Caddesi’ne adının nereden geldiğini anlamak güç. Cadde sağlı sollu oto sanayi şirketleri ile kentsel yapılaşmanın etkileyici örneklerinden biri sayılmaz. Ostim Teknokent’te bulunan Teknoloji Geliştirme Merkezi işte bu cadde üzerinde yer alıyor. 1990 yılında kurulan Akana Mühendislik, bu binanın sakinlerinden. Savunma sanayinin önde gelen şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarım ve üretim yapıyorlar. Yaptıkları işi anlamak zor… Çünkü gizlilik anlaşmaları nedeniyle projeleri anlatamıyorlar. Ancak şöyle söyleyebiliriz: Açık ihaleler olmasına rağmen yapacak başka kimse çıkmadığı için kimi zaman tek teklif veren şirket onlar oluyor. Yaptıkları işlerin birçoğu Türkiye’de ilk yerli üretim olma özelliğini taşıyor. Hatta yakın bir zamanda dünyaya sadece birkaç firmanın ürettiği bir ürünü tasarlamış olacaklar.
Sıklıkla mühimmat üretiminde kullanılabilecek makineler tasarlıyorlar. Örneğin patlayıcı yapımında kullanılan mikserler… Demilitarizasyon projeleri de yürütüyorlar. Sözünü edebilecekleri bir diğer tasarımları da, toprağa gömülü değil ama askeri depoların raflarında bulunan mayınların güvenli bir şekilde tok edilmesi için tasarladıkları makine.

Şirketin kurucusu ve Genel Müdürü Köksal Özdemir, ODTÜ makina mühendisliği mezunu. 1990 yılında Akana kurulduğunda 30 yaşındaymış. “Kolay iş değil yaptığımız” diyor, “Çünkü yerli üretimin artırılması niyeti varsa da bizden beklenen, Çinlilerin fiyatlarına ve en az Amerikan malı ekipmanın teknik özelliklerine sahip ürünler ortaya koymamız.”

Biraz da mühendislik işlerinin hak ettiği değeri bulmamasından, yaptıkları tasarımların üretimlerini de üstleniyorlar. Yaptıkları her iş aslında yepyeni bir problemi çözmeye benziyor. Her seferinde yeni bir iş ve tasarım ortaya koyuluyor. “Bu yüzden işten sıkılmak mümkün değil” diyor Özdemir. 60 kişilik çalışan kadrosuna 29 yıllık deneyime ve yaptıkları işlerin niteliğine karşılık bu yıl yaklaşık 5 milyon dolar ciro yapacaklar. Özdemir, “Hiçbir zaman para için yapmadım bu işi” diyor. Ancak şirketinin bundan sonra şimdiye kadar olduğundan daha fazla para kazanabileceğine inanıyor. Hatta neredeyse emin. Önümüzdeki yıl teklif verebilecekleri projelerin toplam bütçelerinin bu yılkinin 10 katı büyüklükte olacağını söylüyor.