TÜBİTAK Başarı Öyküleri Paylaşım Günleri

Ağustos 10, 2020 Posted by: Category: Haber No comments

Proje Özeti:

Proje, otomobillerde kullanılan ve Türkiye’de üretimi olmayan Hava Yastığı (AirBag) teknolojisinin, ülkemize kazandırılması amacı ile yürütülen bir projenin altyapı çalışmalarından biri niteliğindedir. Ekipmanların kullanılmasıyla nihai ürün haline getirilecek poşetlenmiş yakıtın hava yastığı şişiricisi üretimi yapan yabancı firma/firmalara ihracatı, ekipmanı kullanacak firmanın kısa dönem hedefidir.

Proje kapsamında; Hava yastıı Üretimi projesinde kullanılmak üzere, hava yastığı yakıtı küp kesme ve yakıt poşetleme ekipmanlarının prototip tasarımı ve üretimi gerçekleşmiştir. Prototipi üretilen bu ekipmanlar; otomobillerde kullanılan ve çarpışma esnasında patlayarak Hava Yastığının açılmasını sağlayan reaksiyonlar zincirini başlatacak yakıtın poşetlenmesi ve bu yakıtın poşetlenmeden önce belli ölçülere getirilmesi amaçlı olarak kullanılmaktadır.
Hedef: Hava yastığı Üretimine yönelik tüm teknolojik kazanımların elde edilmesidir.

Elde Edilen Teknolojik ve Sosyo-Ekonomik Kazanımlar:

Üretilen Prototipler canlı yakıtın kesilip poşetleneceği üretim sahasına gönderilerek burada performans testlerin tabi tutulmış ve üretimde elde edilen Proses’in yeterliliği (Cpk=Z) değerleri baz alınarak yapılan iyileştirmelerle poşetlenmiş yakıt üretimi baları ile gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca prototip olarak üretilen bu ekipmandan elde edilen poşetli yakıtların 3. döneminde ihracı sonrasında ürünler için ithalatçı firma tarafından onay alınmasıyla birlikte ROKETSAN A.Ş. poşetkene ekipmanlarından 4 adet ilave sipariş vermiştir. Firma, halen Amerika birleşik Devletlerine 5 makine ile 24 saat çalışarak ihracat yapmaktadır.